Kościół św. Ducha w Dolsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Ducha
159/A z 17.07.1968[1]
kościół filialny
Ilustracja
widok od strony prezbiterium
Państwo

 Polska

Miejscowość

Dolsk

Adres

ul. Garncarska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Michała Archanioła

Wezwanie

św. Ducha

Wspomnienie liturgiczne

Zesłanie Ducha Świętego

Położenie na mapie Dolska
Mapa konturowa Dolska, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Ducha”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Ducha”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Ducha”
Położenie na mapie powiatu śremskiego
Mapa konturowa powiatu śremskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Ducha”
Położenie na mapie gminy Dolsk
Mapa konturowa gminy Dolsk, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Ducha”
Ziemia51°59′15,7″N 17°03′57,2″E/51,987694 17,065889

Kościół świętego Ducharzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii św. Michała Archanioła w Dolsku (dekanat śremski archidiecezji poznańskiej)[2].

Jest to świątynia wzniesiona w 1618 roku. Niektóre źródła podają jako datę budowy – połowę XVI wieku. W XVIII wieku została dobudowana szachulcowa kruchta, natomiast w 1725 roku została nadbudowana wieża drewniana. Kilkakrotnie była remontowana: 1927, 1947, 1957, 1972 oraz w latach 1995 – 96 (wówczas przeprowadzono konserwację polichromii).

Budowla jest drewniana, jednonawowa, posiada konstrukcję zrębową, jej nawa została wzniesiona na planie kwadratu. Zaliczana jest do grupy późnogotyckich kościołów odmiany wielkopolskiej. Świątynia jest orientowana, posiada węższe prezbiterium w stosunku do nawy, trójbocznie zamknięte. Obok są umieszczone szachulcowa zakrystia i kruchta. Druga kruchta znajduje się z przodu. Kościół jest nakryty dachem jednokalenicowym, pokrytym gontem z dużym okapem nad prezbiterium. Z przodu jest umieszczona czworokątna wieża. Jest ona zwieńczona gontowym dachem hełmowym z latarnią. Wnętrze nakryte jest płaskim stropem. Chór muzyczny jest podparty czterema ozdobnymi słupami i posiada wysuniętą kwadratową częścią środkową, na chórze jest umieszczony prospekt organowy. Belka tęczowa posiada datę budowy: „1618” i jest ozdobiona cytatem ze starego testamentu oraz krucyfiksem wykonanym w 1 połowie XVI wieku. Zachowały się trzy zabytkowe portale w tym w formie oślego grzbietu. Polichromia w prezbiterium została wykonana w latach 20. XX wieku. Ołtarz główny i dwa boczne reprezentują styl wczesnobarokowy i powstały w 1 połowie XVII wieku[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2020-09-22].
  2. Monika Bulińska (red.), Zachowanie lokalnego dziedzictwa - świątki przydrożne, kościoły i cmentarze w regionie śremskim, Śrem: Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego - Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości, 2013, s. 297-298.
  3. Dolsk. Koscioły drewniane w Polsce. [dostęp 2020-09-22]. (pol.).