Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Oleszycach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Oleszyce
ul. Adama Mickiewicza

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

8 września

Położenie na mapie Oleszyc
Mapa konturowa Oleszyc, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu lubaczowskiego
Mapa konturowa powiatu lubaczowskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie gminy Oleszyce
Mapa konturowa gminy Oleszyce, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia50°10′04,2″N 23°01′44,1″E/50,167833 23,028917

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Cieszanów diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Kamień węgielny pod budowę nowej świątyni został poświęcony w dniu 20 września 1903 roku. Kościół został wzniesiony w latach 1903 – 1906, według projektu architekta Włodzimierza Podhoreckiego ze Lwowa, konsekrowany został w dniu 7 września 1907 roku przez świętego arcybiskupa Józefa Bilczewskiego. Jest to budowla neogotycka, trzynawowa, posiadająca transept i prezbiterium. Umieszczone są w niej, wykonane z alabastru nagrobki fundatorów Jana i Heleny Ramszów w stylu renesansowym. W latach 1970 - 2000 świątynia została gruntownie wyremontowana[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oleszyce, parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. diecezja zamojsko-lubaczowska. [dostęp 2017-09-29]. (pol.).