Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubsku
L-95/A z dnia 10 czerwca 1954
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Lubsko

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubsku w Lubsku

Wezwanie

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

Św. Franciszek z Asyżu, Św. Teresa, Św. Konrad, Św. S. Faustyna Kowalska

Położenie na mapie Lubska
Mapa konturowa Lubska, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubsku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubsku”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubsku”
Położenie na mapie powiatu żarskiego
Mapa konturowa powiatu żarskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubsku”
Położenie na mapie gminy Lubsko
Mapa konturowa gminy Lubsko, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubsku”
Ziemia51°47′16″N 14°58′17″E/51,787778 14,971389

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubsku – jeden z dwóch rzymskokatolickich kościołów parafialnych, w Lubsku, w powiecie żarskim, w województwie lubuskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest to najstarszy obiekt sakralny w mieście. Najwcześniejsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1315 roku. W dokumencie tym jest jednak mowa o ufundowaniu kościoła w 1289 roku. Z tego wynika, że kościół został ukończony w II połowie XIII stulecia. Według źródeł staroniemieckich, kościół „stał już w roku 1106, gdy miasto otrzymało pierwszy przywilej od Margrabiego Łużyckiego”. W świątyni zachowały się: ołtarz główny, ambona i chrzcielnica.

Wnętrze świątyni

W dniu 13 lipca 1496 roku w mieście wybuchł pożar, który zniszczył kościół. Zostały zniszczone: dach i wnętrze. Zachowały się tylko mury. Świątynia była odbudowywana przez 20 lat. W 1589 roku wieża została rozbudowana oraz został zbudowany nowy ołtarz. W 1795 roku aptekarz Sternberg nakazał wybudować nowy chór do ufundowanych przez niego organów.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Z przełomu XV i XVI wieku pochodzi m.in. szczyt wschodniej fasady, w formie schodkowej, ozdobiony prostokątnymi, rozdzielonymi krzyżowo blendami, zakończony sterczynami i sygnaturką. Z epoki gotyku pochodzą także ostrołukowe okna oraz iglica, będąca zwieńczeniem wieży z XIII wieku. Renesansowa jest natomiast attyka ozdabiająca wieżę[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zabytki. Urząd Miejski w Lubsku. [dostęp 2013-03-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-18)].