Sajno (jezioro na Równinie Augustowskiej)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sajno
Ilustracja
Sajno
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Miejscowości nadbrzeżne

Sajenek (Augustów)

Region

Równina Augustowska

Wysokość lustra

118,7 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

522 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


7,1 km
1,1 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


10 m
27 m

Długość linii brzegowej

15km

Objętość

52446,8 tys. m³

Hydrologia
Rzeki zasilające

Kanał Bystry

Rzeki wypływające

Sajownica

Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy wiejskiej Augustów
Mapa konturowa gminy wiejskiej Augustów, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Sajno”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Sajno”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Sajno”
Położenie na mapie powiatu augustowskiego
Mapa konturowa powiatu augustowskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Sajno”
Ziemia53°49′37″N 23°02′23″E/53,826944 23,039722

Sajnojezioro rynnowe położone na południowo-wschodnim obrzeżu Augustowa (powiat augustowski, woj. podlaskie).

Brzegi są wysokie, w ok. 90% porośnięte lasem mieszanym, jedynie przy wypływie rzeczki Sajownicy podmokłe. Jezioro jest wydłużone, zorientowane równoleżnikowo. Sajno to największe jezioro w grupie jezior augustowskich.

Od wschodu Sajno łączy się przesmykiem z jeziorkiem Sajenek (przez przesmyk biegnie sztuczna grobla z szosą i torem kolejowym). W północnej części jeziora ma ujście Kanał Bystry. W kierunku południowo-zachodnim wypływa z Sajna rzeczka Sajownica - odcinek rzeki Netty.

Nazwa jeziora wywodzi się prawdopodobnie z jaćwieskiego słowa soia, oznaczającego rzekę, nurt rzeczny (przez środek jeziora przebiega silny nurt).

Ośrodki turystyczne "Królowa Woda" i "Skowronek" skupione są na północnym brzegu. Na południowym położone są pola namiotowe. Jezioro znajduje się w granicach obszaru chronionego krajobrazu "Puszcza i Jeziora Augustowskie".

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]