Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Świeradowie-Zdroju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny
A/6230 z 3.01.2023 (część starsza)
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu starszej części
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Świeradów-Zdrój

Adres

ul. Elizy Orzeszkowej

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

19 marca

Położenie na mapie Świeradowa-Zdroju
Mapa konturowa Świeradowa-Zdroju, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu lubańskiego
Mapa konturowa powiatu lubańskiego, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia50°54′22,09″N 15°19′57,01″E/50,906136 15,332503

Kościół świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Gryfów Śląski diecezji legnickiej.

Historia i wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Obecna świątynia składa się ze starszej i nowszej części. Starsza część została zbudowana z cegły w latach 1898–1899 dzięki staraniom hrabiny von Schaffgotsch. We wnętrzu znajdują się cztery witraże oraz droga krzyżowa. Fasada frontowa jest ozdobiona dwiema wieżami. Wezwanie świątyni pochodzi od ołtarza poświęconego świętemu Józefowi, który znajdował się wcześniej w starej kaplicy[1].

Nowsza część powstała w latach 1974–1978 według projektu architektów: Tadeusza Zipsera i Waldemara Wawrzyniaka. W dniu 29 września 1979 roku biskup pomocniczy wrocławski Tadeusz Rybak poświęcił rozbudowaną świątynię. Kościół został zbudowany z ofiar parafian i kuracjuszy oraz datków zebranych przez księdza proboszcza Władysława Dzięgiela. w parafiach, gdzie głosił rekolekcje i kazania okolicznościowe[2].

Organy wybudowała firma Schlag & Söhne ze Świdnicy w 1899 roku. W roku 2011 instrument remontowała firma Adama Wolańskiego z Lubania, a konserwacji szafy organowej dokonała firma Daniela Nowackiego z Osiecznej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kościół p.w. Św. Józefa. Urząd Miejski w Świeradowie-Zdroju. [dostęp 2016-09-22]. (pol.).
  2. Historia parafii. Parafia rzymskokatolicka św. Józefa Oblubieńca NMP w Świeradowie-Zdroju. [dostęp 2016-09-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-04)]. (pol.).
  3. Świeradów-Zdrój ( Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP) [online], musicamsacram.pl [dostęp 2023-11-28] (pol.).